Mavi Tikin Laneti

Şimdi efendim teknolojinin özellikle iletişim anlamında gelişen teknolojinin hayatımızda büyük bir yer kapladığı yadsınamaz bir gerçek. En şahsen uyanır uyanmaz kalktığım anda telefonu elime alıp bir bakıyorum daha yataktan kalkmadan. Nedir bu yani şimdi ne gereksiz bir aksiyon di mi ama öyle. Sanki gece ben uyurken çok önemli tweetler çok önemli Facebook statüleri paylaşıldı sanki yakınlarım Whatsapp’ta hayati önem taşıyan şeylerden bahsettiler.

E tabi iş böyle olunca bu durum ikili ilişkileri de çok etkiledi, artık bir çoğumuz dışarı çıkıp da birileri ile çok tanışmıyoruz. Herkes önce online olarak bir iletişime geçiyor birbiriyle, Facebook üzerinden arkadaşlarımızı tanıştırıyoruz, Twitter üzerinden normalde muhatap olamayacağımız insanları güzelce eleştiriyoruz, iş için gerekli olan networku ise Linkedin üzerinden yapıyoruz, Instagram sayesinde dünyanın öbür ucunda o anda çekilmiş fotoğraflara bakıyoruz. Evden çıkmadan sosyalleşebildiğimiz ortamlar var artık. Korkmayın herhangi bir şekilde romantizme bağlamıycam konuyu, hani ah o tatlar o kokular nerde o karşılıklı oturup gülüşmeler falan, bence bu bir dönem geçecek başka şeyler popüler olacak falan, kapitalist dünya, tüketim çağı, hızlı değişimler. Romantizme bağlamayın bence siz de biraz uyum göstermeye çalışın hep beraber bunların geçtiği günleri görücez çünkü.

sosyal-medya-verileri

Gel gelelim online platformlar özel insanlarla da tanışmanın bir yolu. Bunun için artık bir çok çöpçatanlık web sitesi, hatta mobil uygulamalar var. Artık karpuz seçme usulüyle çalışan bu teknolojiler biz internet bağımlısı yalnız sosyal medya kelebeklerinin ellerinden de tutuyor olabilirler. En masumane flirt etme şekli bile şu an en azından Facebook üzerinden mesajlaşmayla başlıyor. Birini beğenirseniz önce Facebooktan bir yokluyorsunuz yalan yok şimdi. Ama bir de hepimizi kitleyen bir mobil iletişim uygulaması var ki son geliştirdiği teknoloji ile hepimizin sosyal hayatını bitirmeye ant içti. Geldi mi yine konu Whatsapp’a.

Bu naçizane belki hepimizin en çok kullandığı iletişim teknolojisi olan Whatsapp mavi tiklerle resmen ilişkilerimize kast ediyor. Zaten Facebook mesajlarında da mesajınız okunduğu zaman “görüldü” iletisi  vardı ama aynı etkiyi yaratmıyordu. Whatsapp’te ise zaten deli olmamızı sağlayan “last seen” yani son görülme daha da yani kişinin Whatsapp uygulamasında en son ne zaman çevrim içi olduğunu gördüğümüz bir illet vardı. Ama Whatsapp sanırım kendini bir üst kademeye taşımak istedi ve mavi tik teknolojisiyle hepimize merhaba dedi.

whatsapp_2036

Nedir bu mavi tik? Whatsapp kullananlar bilir(ki kullanmayan pek kalmamıştır benim tanıdığım insanlar arasında Whatsapp kullanmayan iki insan var onlar da anneannem ve babaannem); mesaj attığınızda önce bir tik çıkar, bu mesaj sizden çıktı demektir, iki tik mesaj karşı tarafa iletildi demektir, şimdi bir de iki tik eğer mavi tik oluyorsa bu da karşı taraf mesajınızı okudu demektir. Önceden mesajınızın okunup okunmadığını bilmiyordunuz, iki tik ve son görülme zamanına göre tahminler yürütüyordunuz ama her zaman mesajınızın okunmamış olma şansı vardı. Ya şimdi..

Şimdi mesajlarınız okunuyor ve karşıdaki cevap vermiyor işte olan bu. Bu mavi tik meselesi iki gündür beni bunalımdan bunalıma sürüklüyor: Kızlarla olan grubumda bir moda yorumu yapmışım gruptaki herkes görmüş kimse cevap vermemiş, demek ki bunlar benim yorumlarımı değersiz buluyorlar! Kuzenime hayatı önem taşımasa da önemli bir soru sormuşum görmüş ama cevap vermemiş bak sen o pişkine! Babam artık beni aramadığı gibi gördüğü ve okuduğu Whatsapp mesajlarıma da cevap vermiyor demek ki beni iyice gözden çıkardı, bir sonraki adım sanırım evlatlıktan red! Sevgililik flört gibi durumlara hiç girmiyorum, mavi tik en çok onların katili. Mesela saat 10’da Whatsapptan yazmışım 10.30 da online olmuş ve kendisi ben bir hiçmişim gibi benim mesajlarımı okumamış bile, online olmuş başka mesajları okuyup çıkmış ( ki o mesajlar kesin Ayşe Fatma Hayriye ya da
Begümcan Gizemsu gibi her türlü demode isimli kızlardan gelen mesajlardır, adım gibi eminim) vay arkadaş! Sudan bahaneler de hazır, yok işim vardı yok araba kullanıyordum yok öğlen yemeğine çıkmıştım yok kankalarımla whatsapp grubu yoek yeah!

225x300

 

Teknoloji hem ilişkilerimizin daha iyi olması için iletişim alanında çığır açıyor hem de sonra başka teknolojilerle ilişkilerimizi bozuyor, kısır bir döngü içinde. Şu an evren bana karşı. Gerçekleri görmemi sağlayan mavi tik yüzünden canıma kast etmem an meselesi, elimde ne var ki; artık beni sevmeyen arkadaşlar, bana hiç değer vermeyen bir kuzen, beni evlatlıktan reddetmek üzere olan bir baba, ve beni aldatan bir adam! Sebebim oldun mavi tik!

P.S: Eğer Whatsapp da “son görülme (last seen)” ayarlarını değiştirirseniz mavi tik belasından kurtulursunuz, ama son görülmeyi kaldırınca başınıza geleceklerden, “son görülmeyi kapatmışsın” gibi manalı mesajlardan ben sorumlu değilim.

P.s:s: Fotoğrafları hep ordan burdan alıyorum bir gün ünlü bir blog yazarı olduğumda bunlar başıma dert olmaz umarım!

 

0 comments