Snowboard ile başınıza gelebilecek 7 rezillik

Ben snowboard sporuna yeni başladım sayılabilir, daha önceki senelerde ayağıma takıp denediysem de ilk defa geçen sene, “tamam artık ben bu işe baş koyucam , nedir yani küçük küçük çocuklar bu işi yapıyor ben neden yapamayacağım ?” dedim ve snowboardu yenmeye and içtim. Geçen sene bir iki ders aldım (ki ders almak ile ilgili de bazı tavsiyelerim var) sonrası pratik tabiki, Alplere yakın oturmak da benim şahsi şansımdı. Malesef iki sezon gibi kısa bir sürede bir snowboardcunun başına neler gelebilir deneyimleme fırsatım oldu:

 

1. Ayağa kalk(ama)mak

Her şey çok güzel, snowboard sporuna ilk adımı attınız, aşırı heyecanlısınız. Oturdunuz boardu önünüze koydunuz, bağlamaları bağladınız, kontrol ettiniz , artık hazırsınız ama o da ne, ayağa kalkamıyorsunuz! Evet kayabilmek için önce ayağa kalkmanız gerekiyor. Ben hala board önümdeyken  ayağa kalkamıyorum, denememe rağmen kalkamıyorum. Artık bıraktım, o yüzden size bu konuda bir tavsiye veremeyecğim. Ters dönüp öyle kalkıyorum bu yüzden de daha rahat olduğum edge topuk, daha rahat olduğum fren de topuk. Benim step-in bağlamalarım da vardı, ya ayakta ya da dizlerimin üstünde durarak bağladığım için önden kalkma ihtiyacı duymadım, bu yüzden konuya da çok eğilmedim ama evet önden kalkmayı hiç beceremeyenler var, bu uğurda bu spordan vazgeçmiş insanlar da var. Onlardan olmayın, en kötü ters dönersiniz.

2. Boardun kaçması

Aman ne salakça bir başlık, board canlı bir şey mi ki kaçsın diyeceksiniz, kaçıyor efendim. Özellikle yeni başlıyorsanız o boarda sıkıca sarılın, sakın bırakmayın. Boardu mutlaka ama mutlaka kaymayacağından emin olduğunuz bir şekilde koyun. Yoksa alır başını gider, geri de getiremezsiniz. Ben bir kaç kere kaçırdım, arkasından koştum, üzerine atladım ama bir defasında gercekten hiç bir şey yapamadım. Ayağımdan cıkarmamla kaçması arasında bir saniye falan vardı. Bir boardun o kadar hız aldığını da görmemistim yalanım yok. Küt diye bir kar makinesine çarpıp durdu. Boardu almak için off-pistlerde yürürken de belime kadar kara girdim. Ama neyse ki board ne birine zarar verdi ne de kendisi zarar gördü.

 

3. Boarddan kayıp düşmek

Evet biliyorum board zaten kaymak için var, ve siz de bu spora kaymak için başladınız ama amacınız board ile kaymak önce bunu aklımızdan çıkarmayalım. Ders alıyorsanız size ilk öğretecekleri şey boardu tek ayağınıza takıp hareket etmek olur, kaykay gibi düşünebilirsiniz, telesiej , t bar gibi aletleri kullanabilmeniz için. Benim şahsi gerzekliğim mi bilmiyorum ama ben bunu öğrenene kadar boardun yanına ayağımı her koyduğumda düşüyordum. Boardların üst yüzeyi de altı gibi kaygan oluyor, çünkü zaten ayaklarınızı bağlamaya geçiriyorsunuz. Tek ayağınız bağlamada, diğer ayağınızda boardun üstünde iken, bağlama ile bağlı olmayan ayak boarda basınca kayıyor, denge kayboluyor, sonrası malum. Bunun çözümü iki bağlamanın arasına kaydırmaz pad takmak, bende çok işe yaradı diyebilirim. Bu padi arka ayağınıza daha yakın olarak yerleştirirseniz daha iyi verim alırsınız.

4. Telesieje bin(eme)mek/Telesiejden in(eme)mek

Kayak merkezlerindeki telesiejler kayak yapanlar için tasarlanmıştır, adı üstünde orası kayak merkezi. Bu yüzden board ile telesiejlere inip binmek zahmetli olabilir, özellikle de yeni başlayanlar için. Binmek bir derece de inmek ağlatabilir. Genelde telesiejlerin inişi hafif eğimli olsa da çotonk diye egimli olanları da var, ben gördüm. Görmekle kalmadım düştüm. Yukarıda bahsi geçen boarddan kayıp düşmek sorununu pad ile çözdünüz diyelim. O ilk öğretilen tek ayak ile dengede kalmayı gerçekten bellemelisiniz ki bu telesiej inişleri başınıza bela olmasın. Az eğimli yerlerde hiç bir şey yapmanıza gerek yok aslında sadece ayağa kalkıp boardun üzerinde durmanız yeterli ancak eğimli yerlerde tek ayağınız boarda bağlı değilken nasıl durmanız gerektiğini öğrenmeniz gerekiyor.

 

5. T ya da J bara bin(eme)mek

İşte sadece kayakçılar için yapılmış olan bir mekanızma daha. Bunlar her zaman her boardcu için zor, yeni başlayanlar için zaten iğrenç ama tecrübeliler için bile başa bela. Öncelikle yine tek ayağınız boarda bağlı diğeri boardun üstünde, j ya da t barı da bacak aranıza alıyorsunuz, ve o sizi çekiyor, oldu da bitti maşallah. Kulağa ne kadar da basit geliyor degil mi! Ama değil, boardun üstünde düz durmadığınız için daha önce (hep edgelerde duruyorsunuz) bir denge kaybı söz konusu oluyor. T ya da J barların da sırrı aslında gövdenizi gideceğiniz yere çevirdikten sonra hiç bir şey yapmamak. Ben hala son düzlükte düşüyorum çünkü “aman allahım onu bacaklarımın arasından zamanında çıkarabilecek miyim?!” gibi büyük bir stres yaşıyorum ama sonuçta her şey tecrübe.

6. Buzda kaymak

Buz pateni de sevdiğimiz bir spordur, ancak snowboarddaki amaç karda kaymak (Amacımızı hiç bir zaman unutmayalım). Buzda kaymak ayrıca sadece boardcunun değil kayakçının da sorunu. Kar erimiş, üzerine kar yağmamış, üzerine de gece bu kar suyu buz olmuşsa hayat çok zor oluyor. Yer yer buzlarda fazla hız almadan frenlere yüklenin, genelde başıma bir şey gelmedi. Boarddan gırç gırç bir ses geliyor, o hoşuma gitmiyor, kara tahtaya tırnak atmak gibi, ıyy için kalktı, neyse ama atlatılıyor. Sadece bir kere kontrol edemedim çünkü buz gerçekten aşırı buzdu, göt üstü düştüm. Düştükten sonra kaymaya devam ettim, boardu saplamaya çalışıyorum saplanmıyor o kadar buz, götümün üstünde hem boardu hem ellerimi buza saplamaya çalışarak durmaya çalıştım, başarılı olamadım. Pistin güneşli kısmına geldiğimde bir kar kütlesine saplanarak durdum, değişik bir tecrübeydi.

7. Bağlama kırılması

Bu benim başıma neden ve nasıl geldi bilmiyorum. Agresif bir kayış stilim yok, parklarda kaymıyorum, jumplar grabler flipler denemiyorum, hız desen henüz yürüme hızını geçtiğim söylenemez. Ama evet bağlamam kırıldı, hem de ne kırılmak, geri dönüşü olmaksızın. Ben step-in bağlama kullandığım için normal bağlama kırılması gibi de değildi. Neyseki şanslıydım, benden çok daha pro bir arkadaşım ile boardları değiştik (Hayatımı kurtardığın için teşekkürler Mahinur;)). Ben sağ ayak ön kayıyorum o sol, böylece sorun olmadı. Kendisi hatta kırık baglama ile benden çok daha iyi kaydı. Aramızda ne kadar büyük bir deneyim ve yetenek farkı olduğunu siz düşünün.

 

Artık snowboard yaparken başınıza neler gelebilir biliyorsunuz, bu sezon malesef bitti, ama gelecek sezon snowboard yapmaya başlamak için harika bir sezon olabilir. Ama üzülmeyin yazın bizi bekleyen başka extreme sporlar var. Ben snowboard deneyimlerimden dersimi almadığım için bu yaz da kiteboard sporuyla meşgul olmayı planlıyorum, bakalım bu yepyeni sporla meşgul olurken başıma neler gelecek?! Maceralarımı heyecanla bekleyin…

 

0 comments